Kaip kuriami paslaptingieji 3D paveikslai

Kaip kuriami paslaptingieji 3D paveikslai

„Stereograma – tai paveikslas, kurio piešinys panašus į tapetų raštą. Tai dvimatis vaizdas, kuriame paslėptas trimatis objektas. Tai gali būti nesudėtingi objektai, tokie kaip širdelė, žvaigždė ir panašiai. O didesnio formato paveiksluose paslėpti detalūs gyvūnai, augalai ir žmonių portretai. Norint pamatyti iškylantį objektą žiūrima tolio žvilgsniu. Tai tikrai nesudėtinga, svarbiausia neskubėti. Pamato ir vaikai, ir garbingo amžiau žmonės. Kai žmogus nusišypso, reiškia, paslėptą objektą jis tikrai pamatė“, – sako grafikos dizainerė ir stereogramų kūrėja LORETA ROŽEVIČIŪTĖ-ELKSNĖ.

Loreta yra projektų, puošiančių Kauno Rotušę stereogramomis, autorė. Dalyvaudama Kalėdinių eglių puošėjos Jolantos Šmidtienės projektuose, kartu su savo kūrybine grupe ,,Vėjo Rožė‘‘ ji pristatė trimačių paveikslų parodas ,,Tikri dalykai akimis nematomi‘‘ pagal kūrinį ,,Mažasis princas‘‘ ir dar šiemet vykusią 3D parodą ,,Rojaus sodas‘‘.

Skaitytojui, tikriausiai, būtų įdomu sužinoti, kaip stereogramos stiprina akis, kuo tai pagrįsta? Daug tenka apie tai kalbėti (šypsosi). Tai pagrįsta akių raumenų treniruote, kai žvilgsnį iš arti pakeičiame į toli. Kaip žiūrėdami į horizontą. Mes jį supaprastintai vadiname tolio žvilgsniu. Patalpose nuolat žiūrime į objektus, esančius arti, dėl tokio akių fokuso akių raumenys nuolat pertempti, jau nekalbant apie telefonus ar monitorius. Kai žiūrime į stereogramą tolio žvilgsniu, akių regėjimo kryptys tampa beveik lygiagrečios, kas primena miego metu esančią akių padėtį, todėl jos pailsi.

Norint profilaktikai pastiprinti akis reikėtų po keletą minučių tris kart per dieną žiūrėti pro langą į tolį. Arba galima pasidėti stereogramą arčiau darbo stalo, bus nejučia stiprinamos akys. Tik reikėtų iš pradžių nepadauginti, nes tai gali sukelti nemalonių pojūčių akyse, tai rodo, kad akys tikrai ,,dirba‘‘. O žiūrint į paveikslą iš didesnio atstumo galima greitai įprasti 3D vaizdą pamatyti akimirksniu.

Kaip atradote stereogramas? Maždaug prieš 25-erius metus į Kauną buvo atvežta iš užsienio stereogramų paroda. Deja, parodoje nepamačiau iškilusių paveikslų, nes tiesiog trūko paaiškinimo, kaip juos pamatyti. Bet ten tėvai nusipirko ir 3D atvirukų. Taigi namuose turėjau daugiau laiko pasibandyti. Labai gerai atsimenu tą akimirką, kai iš atviruko iškilo motociklas, pamaniau – oho! Sėdėjau sustingusi ir bijojau pajudėti, kad tas vaizdas nedingtų! (Juokiasi.) Buvo labai stiprus emocinis poveikis, kuris ir tapo pagrindiniu varikliu naujam hobiui.

Dar studijuojant Kauno dailės institute pristačiau stereogramas dėstytojams. O nuo 2004-ųjų pradėjau dirbti grafikos dizainere ir visada šalia užsiimdavau trimačių paveikslų kūrimu.

Tai reta veikla. Kaip išmokote kurti stereogramas? Taip, pasaulyje profesionalius stereogramų kūrėjus galima suskaičiuoti rankų pirštais. Tad, kai pradėjau jomis domėtis, niekas nenorėjo dalytis kūrimo paslaptimis. Tai buvo didžiulis iššūkis man. Techninių paieškų laikas, atrodė, tapo amžinybe. Tačiau noras buvo didesnis (juokiasi). Sėdėdavau per naktis stebėdama stereogramų pradininkų darbus, tad turėjau ne vieną akių uždegimą dėl pervargimo. Galiausiai vieną dieną pagaliau suvokiau techninę esmę! Ir tai buvo tik eksperimentų pradžia. Na, bet aš tokia esu, jei kas nors atrodo neįmanoma, būtinai padarysiu.

Beje, vienas iš pradininkų, iš kurio mokiausi darbų, ,,palaikino‘‘ mano parodą. Tas žmogus net neįsivaizduoja, koks svarbus tas ,,like‘‘ man buvo.

Kaip hobis tapo pagrindine jūsų veikla? Įdomi jūsų šeimos istorija. Papasakokite apie tai plačiau. Oi… išties, esu dėkinga savo močiutei, ir netikėtam įvykiui su ja. Matyt tai buvo Dangiškas vedimas, praplėtęs mano požiūrį veikloje ir ją įprasminęs.

Močiutę kankindavo akių katarakta. Ji skųsdavosi, kad jai akis dengė dėmė. Jai tuo metu buvo beveik 90 metų. Padovanojau jai savo kelis paveikslėlius, kuriuos ji pasikabino prie televizoriaus. Taip senolė nejučia treniravo akis. Po kurio laiko ji pradėjo giminės rate pasakoti, kad akių dėmė dingo. Negalėjau patikėti tuo, kas įvyko! Nors ir buvau girdėjusi, kad stereogramos stiprina akis. Šito įvykio įkvėpta supratau, kad turiu atsisveikinti su savo darbdaviais, ir puoliau studijuoti stereogramų naudą sveikatai iš esmės. Dar tais pačiais 2016 m. sukūriau ,,Vėjo Rožės‘‘ kūrybinę grupę. Aktyviai į veiklą įsitraukė ir vyras Vaidas. Dabar patys atliekame ir spaudą. Dirbame su profesionaliais skulptoriais ir piešėjais, bet daugiausia laiko užima iškelti trimatį vaizdą. Mėnesiais prasėdžiu dėliodama raštą ir žiūrėdama tolio žvilgsniu į paveikslą.

Minėjote, kad jūsų kūryba turi aiškią savo kryptį, kokia ji? ,,Vėjo rožės‘‘ darbų kryptis – piešti ranka ir taip nutolti nuo pradininkų, kurie kuria raštus stereogramoms kompiuteriu. Dirbame pagal savo technologinę seką, kur daugiausia yra rankų darbo. Todėl tokie paveikslai gimsta mažiausiai per mėnesį. O didelių formatų kūrimas užtrunka ir pusmetį. Taip pat išsiskiriame ir formatų dydžiais. Pavyzdžiui, ,,Mažojo princo‘‘ parodos paveikslai yra 1 m x 1,60 m, kas stereogramų pasaulyje – vieni didžiausių. Na, bet turiu kitų projektų, kurie bus dar didesnių dydžių, juos planuoju perkelti ir ant pastatų sienų. O interjerams kuriame ribotos spaudos paveikslus su aukščiausios kokybės, ilgalaike muziejine spauda. Tokie paveikslai turi ir sertifikatą.

Žmonės emocionaliai reaguoja į stereogramas? O, taip… po mugių ar parodų jaučiamės pavargę, bet tokie įsikrovę žmonių grįžtamojo ryšio, kupini džiaugsmo ir prasmės tuo, ką darome. Tai ,,veža‘‘ ir skatina siekti daugiau, tobulėti. Gauname daug asmeninių žinučių su šiltais atsiliepimais. Gaila, lietuviai kuklūs, mažiau apie tai dalijasi viešai. Kiti netgi bando nuslėpti emocijas, kad aplinkiniai jų nevertintų. Užsieniečiai daug drąsiau rodo emocijas.

Gerai pasitikrinome savo parodas, kai jose dalyvaudavome kaip lankytojai. Žmones mūsų neatpažindavo, kviesdavo ir patys mokydavo, kaip pamatyti (juokiasi). Tai toks socialinis projektas, kai svetimi žmonės puola vieni kitiems padėti ir serga už juos, kad tik pamatytų. Visko prisižiūrėjome… Laisvesni žmonės ir suploja delnais, kiti bando krapštyti paveikslus, norėdami paliesti iškilusį piešinį. Ir mums būna daug džiaugsmo kai išlaukia ir pamato… Prisimenu, viena vyresnio amžiaus moteris net apsiverkė pamačiusi trimatį objektą. Tai mane taip sujaudino. Tai leidžia suvokti, kad tie visi metai nenuėjo veltui. Paskyriau tam gyvenimą ir daug šeimos finansų. Bet tikrai labai džiaugiuosi tuo, ką darau. Ir mūsų tikslas – džiuginti žmones, atitraukti juos nuo kasdienybės, paskatinti smalsumą, kurį visi turėjome vaikystėje. Ir jei tai pavyksta padaryti, būna super jausmas (šypsosi užsimerkusi). Kūrimo procesas man – tai meditacija, savirealizacija ir, svarbiausia, nėra nieko nuostabesnio, kai kūryba gali taip stipriai džiuginti žmones ir teikti naudą akims.

Gal galime žvilgtelėti, kokie kūrybiniai sumanymai laukia? Daug planų, tikriausiai neužteks ir gyvenimo visoms idėjoms įgyvendinti (juokiasi).

Dabar nuosekliai dirbame prie naujos stereogramų parodos. Gimsta ir nauji paveikslai: „Veidas kurio laukiu visą gyvenimą“ su Jėzaus portretu, „Vytis“ su kuriuo sieksime didelio formato.

Žinau, kad pradėjote organizuoti ir renginius su stereogramomis. Įdomu, kur jie vyksta? Taip… Tai ilgai brandintas projektas. Planuotas dar prieš karantiną. Ilgai laukėme, kol pagaliau galėjome startuoti.
Tad labai noriu „Rakto“ skaitytojus pakviesti į stereogramų renginius, kurie vyksta Vilniaus senamiestyje prie Šv. Onos bažnyčios.

Kviečiame kartu su gidu pakeliauti po istorines stereogramų patirtis ir pamatyti didelio formato stereogramų parodą. Renginiai vyksta jaukioje aplinkoje mažoms žmonių grupelėms. Drauge gerdami arbatą svečiai jaučiasi kaip namuose. Tai kvietimas magiškai praleisti laiką.

Ypač po karantino jaučiu, kaip reikia mums vieniems kitų, to gyvo bendravimo. Planuojame tokius renginius su gidais organizuoti ir kituose miestuose.

Kur galima jus surasti? Labai kviečiu aplankyti mūsų „Facebook“ nuorodą ,,Vėjo Rožė‘‘, kur rasite daugiau informacijos apie renginį, parodas ir panašiai. Taip pat, jei domina šiltas bendradarbiavimas, parašykite man (šypsosi).

Arba galite susisiekti per „Facebook“ profilį ,,Mykolo renginiai‘‘ su organizatore Egle, šiame profilyje rasite išankstinę registraciją į renginius Vilniuje. Taip pat Mykolo salone yra galimybė įsigyti ir 3D atvirukų ir paveikslų.

Šaltinis: žurnalas „Raktas“ Nr. 05 (186) – 2022 gegužė, www.raktas.eu